Mesilasvahast küünlad on mõnusa lõhnaga, üdini naturaalsed, puhastavad õhku selles toas kus põlevad ning ei erita põlemisel kahjulikke toksiine (erinevalt tavalistest parafiinküünaldest). Parafiinküünlad (näiteks tavalised teeküünlad mida poest saab kotiga lausa 100-kaupa osta) on valmistatud parafiinvahast, mis on nafta töötlemisest eralduv värvitu vahataoline saadus ning nende põletamine (lisaks võimalikule tervise kahjustamisele) jätab ökoloogiliselt kõige suurema jalajälje. Aga mitte sellest ei tahtnud ma täna rääkida! SIIN lehel on välja toodud huvitav tabel 10 põhjusest miks tasuks eelistada just mesilasvahast küünlaid.
Selleks, et ise kodus valmistada hästi lõhnavat mesilasvahast küünalt, ei ole palju vahendeid vaja – kõigest kärjelehte, küünlatahti ning sooje käsi! Lisaks kärjelehest küünlale on võimalik kodus valmistada ka mesilasvahast vormiküünlaid, kuid nende isetegemise õpetuse jätan teise postituse tarbeks!
NB! Selleks, et olla kindel, et tegemist on naturaalse mesilasvahast kärjelehega, soovitan selle osta mõne mesiniku (näiteks minu :)) käest! Kahjuks on selgunud, et mõned importmesilasvahast kärjelehed sisaldavad lisaks kunstlikele värviainetele suuremas või väiksemas koguses ka parafiini.
Kõige lihtsama laia sambakujulise küünla valmistamiseks tee nii:
- Too mesilasvahast kärjeleht enne tööle asumist sooja ruumi, et ta jõuaks üles soojeneda. Külm ja kõva kärjeleht võib keeramisel praguneda või puruneda. Kärjeleht peaks olema pehme ning painduv, siis on teda kõige mõnusam töötlema hakata!
- Mõõda välja küünlataht! Mina ei kasuta naturaalse küünlatahi puhul all metallist kinnitust, vaid jätan tahi ja põhja vahele ca 5mm.. nii igaks juhuks! Küünla peale jäta ca 1.5cm tahti.
- Aseta taht vahalehe äärde ning keera vahaleht üle tahi ja suru see kergelt soojade kätega kokku – vaha kuuletub kenasti!
- Rulli vahalehte samal ajal talle veidi survet avaldades aeglaselt edasi (nagu kaneelirulli taigent)- vaata, et ääred jookseksid sirgelt ning vajadusel kohenda neid.
- Kui oled rullimisega lõppu jõudnud, siis vajuta kärjelehe äär soojade sõrmedega küünla külge, et ta kinni jääks. Vastasel juhul võib ta ennast hakata tagasi lahti keerutama.
Ja valmis ta ongi!
Keskmise tahi ning 14 cm x 42 cm kärjelehe puhul on küünla põlemisaeg ca 6h.
Lisaks kõige lihtsamale sambakujulisele küünlale on võimalik valmistada kärjelehest ka pikki peeneid, madalaid laiu või hoopis spiraalseid küünlaid.
NB! Küünla põletamisel ära unusta kõige olulisemaid ohutusjuhiseid:
- Ära jäta põlevat küünalt järelvalveta!
- Hoia küünalt laste ja loomade eest!
- Hoia küünal eemal süttivatest esemetest!
- Põleta küünalt selleks ette nähtud küünlaalusel!
- Jäta kahe põleva küünla vahele vähemalt 10 cm.